.

.

esej Ani K i esej Ani D



WYBORY 1989
Wszystko zaczęło się w 1988 roku od fali strajków wywołanych podwyżkami cen i tragiczną sytuacją gospodarczą Polski. Władze komunistyczne zrozumiały, że nie da się przeprowadzić niezbędnych reform bez współpracy z opozycją, reprezentowaną głównie przez środowiska związane z  „Solidarnością”.
Doprowadziło to do rozmów władzy z opozycją przy tzw. Okrągłym Stole. Głosowanie z 4 czerwca 1989 przyniosło zdecydowane zwycięstwo opozycji solidarnościowej i jednocześnie druzgocącą porażkę komunistycznej władzy.
Przedstawiciele Komitetu Obywatelskiego zdobyli w pierwszej turze 160 na 161 mandatów poselskich przeznaczonych dla kandydatów bezpartyjnych.
Podobnie sukcesem zakończyło się dla „Solidarności” głosowanie do Senatu. 92 jej reprezentantów zdobyło mandaty. 
Ponowne głosowanie odbyło się zgodnie z kalendarzem wyborczym 18 czerwca 1989. W trakcie drugiej tury wybrano pozostałych 295 posłów i ośmiu senatorów.
  17 sierpnia 1989 roku, tuż po wyborach, Lech Wałęsa wraz z przewodniczącymi ZSL i SD zawiązali koalicję. Następnie powołano pierwszy niekomunistyczny rząd, na czele którego stanął Tadeusz Mazowiecki.
  Wybory z 1989 roku były najważniejszym i kluczowym wydarzeniem w historii naszego kraju. Polska Rzeczpospolita Ludowa przeszła do lamusa narodziła się Rzeczpospolita Polska. 

Anna Kubala kl. 5a



WOLNOŚĆ

 Być wolnym to nic…, ale odzyskać wolność – to niebo” – są to słowa znanego filozofa Johana Gottlieba. Człowiek, który jest wolny oraz nie zna czegoś przeciwnego do wolności, nie cieszy się z niej tak bardzo jak ten, który jej nie miał i w pewnym momencie ją odzyskał. Bogaty z czasem przestaje radować się swoim bogactwem, posiadanym od zawsze. Jeżeli jednak  biedak zostałby nim obdarowany, oszalałby ze szczęścia.
Wyobraźmy sobie zatem euforię naszych rodaków w roku 1989 po odzyskaniu wolności. Oto w ich sercach pojawiła się nadzieja na lepsze życie i wiara w to, że wszystko złe odmieni się na dobre; w sklepach będą pełne półki, znikną kolejki. Życie ludzkie będzie wartością. Ważną rzeczą była też możliwość swobodnego wyjazdu z Polski i podróżowania po świecie.  
Mają rację ci, którzy twierdzą,  że w czasach PRL-u byliśmy zniewoleni. Kiedyś ludzie  w Polsce żyli w ciągłym strachu i niepokoju o jutro. W czasach powojennych napastowani byli przez milicję i nie mogli głosić swoich poglądów, a nawet w towarzystwie rozmawiać na tematy polityczne. Karą za krytykę ówczesnej władzy było więzienie. Ludzie pragnęli wolnych wyborów, wyzwolenia spod wpływów ZSRR.
Czy po odzyskaniu upragnionej „wolności”, jesteśmy ludźmi naprawdę wolnymi? Jeżeli głębiej to przemyśleć, to można dojść do wniosku, że wcale tak nie jest.
Co prawda na ulicach nie ma już godziny policyjnej i panuje wolność słowa, ale mamy inne ograniczenia. Na przykład naszą wolność odbiera nam komputer, bo można się od niego uzależnić. W sieci nic nie znika, raz coś napisane, już tam zostaje. Hakerzy mogą włamywać się na konta i czytać nasze e-maile albo się pod nas podszywać. Kraść naszą tożsamość. Czy to właśnie jest wolność? Tylko pozornie jesteśmy wolnymi ludźmi.
Na przykład w Syrii czy też innych zakątkach świata ludzie giną za wyznawanie swojej wiary. Dlaczego nie możemy mieć swoich poglądów i  tradycji?
W dzisiejszych czasach wolność odbierają nam także używki. Człowiek uzależniony na przykład od narkotyków, nie może z nimi skończyć i zaczyna robić różne złe rzeczy, aby zdobyć na nie pieniądze.
Może to wyda się dziwne, ale – moim zdaniem –  wolność nie zawsze jest dobra. Jeśli dziecku pozwoli się na zbyt wiele i da mu się wolną rękę, może postąpić rozsądnie.  Kanarek zamknięty w klatce, może chciałby wylecieć na wolność, ale na pewno nie przetrwałby tam długo, bo nie był nauczony samodzielnego zdobywania pokarmu. Tak więc wolność jest dobra wtedy, gdy odpowiednio się ją  wykorzystuje, a nie marnuje.
,,Wolności nie można posiadać, nie można jej też zużywać. Trzeba ją stale zdobywać  i tworzyć przez prawdę”- to słowa Jana Pawła II. Myślę, że powinny być drogowskazem dla młodego pokolenia Polaków na trudnej drodze życia.
Anna Dawid kl. 6b