.

.

esej Karoliny, Krystiana





W POSZUKIWANIU WOLNOŚCI
              Często zastanawiałam się co to jest wolność, co oznacza to słowo. Słowo to zawsze kojarzyłam z ptakami. Przecież mówi się – wolny jak ptak. Pytania, które zadawałam sama sobie na temat wolności ( Gdzie zaczyna się wolność, a gdzie kończy? Dlaczego narody walczą o wolność? ) wciąż pozostawały bez odpowiedzi. W końcu problem wolności został rozwiązany. W zrozumieniu tego terminu pomogli mi najbliżsi, jak i niedawno przeczytane odezwy, apele działaczy „ Solidarności”. W historii naszej ojczyzny wiele razy wolność narodu polskiego była ograniczana. Po II Wojnie Światowej Polacy myśleli, że odzyskają  wymarzoną wolność. Los jednak sprawił, że na wiele lat nasza wolność została ograniczona  przez ustrój komunistyczny. Wszystko było nam narzucane przez ówczesną władzę, a wszelkie przejawy niepodporządkowania były tłumione. Za czasów komuny  półki sklepowe wyglądały inaczej niż  obecnie. Po prostu były puste. Wtedy każda rzecz była reglamentowana. Jeżeli chciało się kupić cukier, czekoladę czy mięso musiało posiadać się  specjalne kartki żywnościowe. W sklepach brakowało podstawowych artykułów spożywczych oraz przemysłowych. Życie stawało się coraz trudniejsze. W luksusach opływali za to partyjni działacze. W walkę o naszą wolność i godne życie zaangażowała się NSZZ  „Solidarność” na czele z Lechem Wałęsą. Po wystąpieniach robotników i ogłoszeniu strajku generalnego władze wprowadziły stan wojenny, rozpoczynając tym samym walkę z narodem o utrzymanie się przy władzy. Pomimo silnych represji, godziny milicyjnej i dalszemu ograniczaniu wolności naród walczył o swoje prawa. Ruch społeczny był tak silny, że udało się odzyskać wolność. Bardzo dużo zawdzięczamy Lechowi  Wałęsie,  który pomimo wielu trudności i obawy o swoje życie i życie swojej rodziny podjął się bardzo trudnego zadania jakim było wprowadzenie ustroju demokratycznego. Wymagało to wielkiego poświęcenia całego społeczeństwa. Kiedy w 1989 roku obalono komunizm zniknęły też kartki i inne ograniczenia z tym związane. Teraz już wiem, co to jest, a właściwie co znaczy WOLNOŚĆ. Wolność to znaczy Solidarność.

Karolina Porębska kl 5a 

W Wolnej Polsce

Ostatnio otrzymałem parę broszur o NSZZ „ Solidarność”. Po przeczytaniu ich szczególną uwagę zwróciłem na dokument z 22 marca 1981 roku – Apel przewodniczącego MKS NSZZ „ Solidarność”.
Dokument – apel  skierowany został do organów porządkowych czyli MO – Milicji Obywatelskiej, a obecnie Policji.
Przewodniczący – Andrzej Rozpłochowski odnosi się do złego, wręcz bandyckiego zachowania służb porządkowych, co spowodowało oburzenie wśród społeczności. Nawołuje do uczciwości sumienia innych funkcjonariuszy MO aby nie byli obojętni wobec złego zachowania swoich kolegów w stosunku do ludzi. Chce aby nikt nie bał się sprzeciwiać           w sprawie nieludzkiego traktowania obywateli oraz nie był obojętny na krzywdę drugiego człowieka. Był przekonany, że wśród milicjantów są ludzie uczciwi. 
Pragnie by wszyscy byli traktowani równo, gdyż jesteśmy tacy sami, po tej samej stronie i tak samo pragniemy być traktowani czyli sprawiedliwie i zgodnie z obowiązującym nas prawem.
Zwraca się z apelem do funkcjonariuszy by nie byli ślepym narzędziem bezprawia i terroru. 
Gdy przeczytałem ten krótki apel z ulgą odetchnąłem, że urodziłem się w innej Polsce – to znaczy w wolnej.

Krystian Bieroński 4a